سهمایه - بورس و سهام و سرمایه‌گذاری

در این وبلاگ به انتشار اخبار و تحلیل‌های مرتبط با سهام در بورس تهران می‌پردازیم.

طبقه بندی موضوعی
  • ۰
  • ۰

در پی اظهارات نوبخت در خصوص رشد بازار سرمایه در دولت یازدهم بررسی شد:
صرفاً جهت اطلاع سخنگوی دولت / عملکرد بورس در دولت یازدهم/ اشتباه به عرضتان رسانده اند

سرمایه گذاران به دلیل امیدواری به تمهیدات دولت جهت مذاکره با گروه 1+5 و دستیابی به توافقی همه جانبه و لغو تحریم ها و نیز چشم انداز مثبت اقتصادی که پیش چشم ملت ایران شکل گرفته بود، شاهد رشد نسبی قیمت سهام بودند و امیدی که به ویژه در سال 94 نسبت به توان دولت تدبیر و امید به حل مشکلات و معضلات اقتصادی داخلی و خارجی کشور در دل ها زنده شده بود، موجب شد بورس نیز در آن برهه زمانی تمایل به صعود پیدا کند.

به دنبال افزایش گلایه های سهامداران و سرمایه گذاران حقیقی از رفتار سهامداران عمده در بحث انجام معاملات بلوکی که بیشتر با هدف پایین نگه داشتن قیت سهام و اجبار سهامداران حقیقی به فروش سهام خود به قیمت های ناچیز و البته به قصد حفظ شاخص کل از نزول بیشتر صورت می گیرد، طی هفته گذشته شاهد پخش گزارشی در دو شبکه رادیویی پیام و تهران بودیم.

به گزارش بورس نیوز، این اعتراضات در حالی از این شبکه های رادیویی پخش شد که محمدباقر نوبخت طی بازدیدی که طی هفته گذشته از اداره کل پخش خبر رادیو داشت، مدعی شد که بورس از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم رشد چشمگیری داشته است. سخنی که معلوم نیست پایه و اساس ادعای این مقام دولتی چه آمار و اطلاعاتی بوده است؟ اما در این گزارش می خواهیم شرایط بازار سهام و روزگار نامطلوبی را که بر سهامداران حقیقی تحمیل شده، صرفاً جهت اطلاع سخنگوی دولت مرور کنیم.

البته قصد نداریم خدای نکرده بگوییم دولت در رابطه با رشد بورس طی سه سال اخیر، دروغ می گوید؛ اما آقای نوبخت، به نظر می رسد طی گزارش های ارایه شده به حضرتعالی آماری اشتباه به عرضتان رسانده باشند.

در بررسی این ادعا لازم است به نکاتی اشاره کنیم. چرا که در ارزیابی روند شاخص ها و قیمت سهام به وضوح می توان دید که برآیند کلی بازار از 12 مرداد مرداد ماه 1392 و زمان آغاز به کار دولت یازدهم تا به اینجا که سه سال از دوره چهار ساله ریاست جمهوری حسن روحانی گذشته، چندان تغییری نداشته و حتی اگر قدری با دقت بیشتر به آن نگاه کنیم، روند آن نزولی هم بوده است.

در تشریح این ادعای خود به روند شاخص کل اشاره می کنیم که نه برای اهالی بازار سرمایه، بلکه بیشتر برای مقامات و مدیران ارشد حائز اهمیت است و همواره ملاک سنجش عملکردها قرار می گیرد.

در بررسی روند این نماگر همانطور که در نمودار ذیل به وضوح می توان دید، شاخص کل طی این دوره سه ساله از رقم 74 هزار و 637 واحدی پس از افت و خیزهای فراوان تنها توانسته خود را به مدار 76 هزار واحدی برساند. برآیند مثبت کمتر از دو هزار واحدی، آن هم در شرایطی که طی این سه سال سود تقسیمی شرکت ها در مجامع عادی سالیانه نیز در محاسبه آن لحاظ شده و این مبالغ به دلیل فرمول محاسباتی اشتباهی که نماگر مذکور دارد، مانع از افت بیشتر آن شده است.

صرفاً جهت اطلاع سخنگوی دولت / عملکرد بورس در دولت یازدهم/ اشتباه به عرضتان رسانده اند

قیمت سهام نیز در حالی طی بازه ای در برخی گروه ها در همراهی با نماگر بورس صعود را تجربه کرد که طی چند ماه اخیر به دلایلی که به آن اشاره خواهیم کرد، تاب نیاورده و دوباره حرکتی برگشتی را شاهد بود. بطوریکه در سال گذشته اوضاع نابه سامان بورس تا جایی پیش رفت که شاخص کل طی مهر ماه سال گذشته به کمترین میزان خود در مدار 61 هزار واحدی رسید، اما پس از حصول توافق نهایی برجام و ارایه وعده اجرای آن بازار توانست حدود 21 هزار واحد صعود را طی کمتر از سه ماه تجربه کند. رشدی شارپی که به بهانه توافق ایران با گروه 1+5 و البته انعقاد برخی قراردادهای خارجی به ویژه در دو گروه خودرویی و فولادی محقق شد. اما دولت در آن هیچ نقش نداشت، بلکه امیدواری ها و گسترش روابط بین المللی دلیل اصلی این صعود بود.

بدین ترتیب در بازه ای سرمایه گذاران به دلیل امیدواری به تمهیدات دولت جهت مذاکره با گروه 1+5 و دستیابی به توافقی همه جانبه و لغو تحریم ها و نیز چشم انداز مثبت اقتصادی که پیش چشم ملت ایران شکل گرفته بود، شاهد رشد نسبی قیمت سهام بودند و امیدی که به ویژه در سال 94 نسبت به توان دولت تدبیر و امید به حل مشکلات و معضلات اقتصادی داخلی و خارجی کشور در دل ها زنده شده بود، موجب شد بورس نیز در آن برهه زمانی تمایل به صعود پیدا کند.

اینجاست که لازم است بگوییم، آقای نوبخت درست است که دولت با قدرت های برتر جهان مذاکره کرد و به توافقاتی هم دست یافت، اما آیا چیزی به سفره مردم اضافه شد؟! آقای نوبخت لازم است به عرضتان برسانیم که اگر روند شاخص صنایع مختلف بورسی را مورد بررسی قرار دهید، می توانید مشاهده کنید که از 37 صنعت فعال در بازار سرمایه نماگر 27 صنعت از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون با نزول مواجه بوده اند و در مقابل تنها 10 شاخص صنعت که عمدتاً صنایع کوچک و کم حجم بازار سهام با در اختیار داشتن حدود 11 درصد از کل ارزش روز بازار بوده اند، افزایش یافته و مابقی نزولی بوده اند.

آقای نوبخت شاید لازم باشد کارشناسانی که این گزارش ها را در خصوص وضعیت بورس و بازار سرمایه به دولت ارایه می کنند، تغییر دهید. چرا که این گزارش ها چندان با واقعیت بورس همخوانی ندارد و بر خلاف آنچه عنوان شده، از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم بورس هیچ رشد چشمگیری نداشته است.

ضمن اینکه طی همین یک ماه اخیر که ریاست سازمان بورس نیز تغییر کرده، معاملات بلوکی که امان حقیقی ها را هم بریده و دادشان را درآورده، خود عاملی مهم در جلوگیری از ریزش بیشتر شاخص کل بورس بوده و همین اقدامات است که موجب شده گزارش های ارایه شده به دولت از پایه و اساس اشتباه باشد.

آقای نوبخت شما را دعوت می کنیم به انداختن نیم نگاهی به ارزش و حجم معاملات بازار سرمایه. چرا که در اوایل دولت یازدهم به مدد خوش بینی هایی که در بازار و بین اهالی تالار شیشه ای شکل گرفته بود، ارزش و حجم معاملات حداقل بسیار فراتر از آن چیزی بود که امروز شاهد آن هستیم. چرا که در آن بازه زمانی روزانه بین 500 تا 800 میلیارد تومان معامله خرد در بازار سهام به ثبت می رسید. حال آنکه امروز بازار به آنچنان کمایی فرو رفته که به مدد بلوک زنی های معروف و معاملات کد به کد و انتقالی سهامداران عمده و حقوقی ها در بورس و فرابورس و البته فروش برخی اوراق مشارکت با درآمد ثابت، با زحمت فراوان به 200 تا 250 میلیارد تومان می رسد.

آقای نوبخت اگر می خواهید واقعیت بازار سرمایه را بدانید، روند بازار را از زمانی بررسی کنید که دولت اولین بودجه سالانه خود را تقدیم مجلس کرد، اما پس از آن به دلیل اینکه هیچ اقدام عملی و موثری برای بهبود شرایط زندگی عموم مردم و بخش های مختلف اقتصادی صورت نگرفت و برنامه خاصی در جهت ایجاد رونق در بازارها به اجرا در نیامد، رکود در بازار سرمایه رفته رفته تشدید شد تا کار به اینجا برسد که ارزش معاملات روزانه واقعی آن کمتر از 200 میلیارد تومان باشد.

اما الآن که سه سال از حیات دولت تدبیر و امید می گذرد، سرمایه گذاران بیشتر از آنچه به دنبال امید و آرزو و وعده های خوش بینانه مسئولین دولتی باشند، در جستجوی واقعیت ها و ارزیابی عملکردها هستند تا ببینند در عمل چه اتفاقی افتاده و تا چه اندازه آن وعده وعیدهای دل خوش کنکی که در گوش مردم خوانده شده بود، محقق شده است؟

تمام این موارد در شرایطی است که تنها کمتر از 8 ماه از دوره فعالیت دولت یازدهم باقی مانده و به نظر می رسد اگر وضع به همین منوال پیش برود، دولت تدبیر و امید برای پیروزی در انتخابات دوره دوازدهم کار سختی در مقابل رقبای خود پیش روی خواهد داشت.

امروز ۳ شرکت بورسی مشمول رفع گره معاملاتی هستند

امروز ۳ شرکت بورسی که در روزهای گذشته دارای صف خرید و فروش بودند، مشمول رفع گره معاملاتی شده و سهام آنها بدون حجم مبنا و تا دامنه نوسان ۱۶ درصدی داد و ستد می شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امروز شرکت های صنایع‌ شیمیایی‌ سینا، کابل‌ البرز و دارویی‌ رازک‌ مشمول گره معاملاتی شده اند و سهام این سه شرکت بورسی بدون حجم مبنا و دامنه نوسان 5 درصدی و حداکثر 16 درصدی داد و ستد خواهند شد.

از میان این سه شرکت "شسینا" که با پیش بینی سود 155ریالی و قیمت کمتر از 1500 تومانی هر سهم دارای P/E بیش از 96.7 مرتبه ایی است، طی روزهای گذشته دارای صف فروش بود و معاملات سهام آن کمتر از 33,338 سهم حجم مبنا بود.

اما سهام "بالبر و درازک" طی روزهای گذشته در گروه مقبول ترین شرکت های بورس آن هم در بازاری منفی بوده و دارای صف خرید بودند که بدون حجم مبنای 190,042 و 164,000 سهمی داد و ستد و با کمترین رشد قیمت معامله شده اند.

از سوی یک کارگزاری ارایه شد:
تحلیلی از حال و آینده شرکت بورسی که ۷ ماهه ۲۶۰ درصد افزایش سرمایه داده

حال و آینده شرکت بورسی ایرکا پارت صنعت که در عرض ۷ ماه ۲۶۰ درصد افزایش سرمایه از دو محل جذاب داده توسط کارگزاری آبان تحلیل شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ایرکا پارت صنعت (کاربراتور ایران) از دی سال گذشته تا تیر ماه سال جاری دو مرتبه اقدام به افزایش سرمایه 150 درصدی از سود انباشته ( 8.5 به 21.25 میلیارد تومان) و 110 درصدی از تجدید ارزیابی دارایی ها (از 21.25 به 44.7 میلیارد تومان ) کرده است.

"خکار" سود هر سهم سال مالی اسفند جاری را با 91 درصد رشد نسبت به سال مالی قبل، 176 ریال پیش بینی کرده اما در 3 ماه اول سال تنها قادر به پوشش 2 درصدی بودجه شده است.

در این رابطه کارگزاری آبان در تحلیلی از حال و آینده این شرکت اعلام کرده از دلایل رشد سودآوری در سال مالی 95 نسبت به سال قبل می توان به افزایش 132 درصدی فروش در بودجه 95 نسبت به سال مالی قبل اشاره کرد.

محصولات تولیدی این شرکت عمدتا دریچه هوا، واتر پمپ و اویل پمپ بوده که تولید و فروش پیش بینی شده  محصولات برای سال جاری بالغ بر 1،066 هزار قطعه است و در مقایسه با سال مالی قبل که 400 هزار قطعه بوده بالغ بر 166 درصد افزایش داشته است.

افزایش 166 درصدی تولید و فروش محصولات شرکت در سال مالی جاری با فرض تولید محصولات جدید، استفاده بیشتر از ظرفیت ماشین الات و افزایش تقاضای بازار متناسب با سفارش مشتریان برآورد شده است.

در سال 95 و از ماه مهر، تولید محصولات جدید مجموعه منیفولد آغاز خواهد شد. با وجود افزایش برآوردی میزان تولید در بودجه، شرکت در سه ماهه نخست سال پوشش مناسبی نداشته و تنها موفق به محقق کردن حدود 11 درصدی مقادیر تولید و فروش بودجه شده است.

بیش از 56 درصد از مبلغ فروش بودجه 95 به دریچه هوا اختصاص دارد. بنابراین تغییر در نرخ فروش محصولات موجب تغییر سودآوری شرکت خواهد شد.

حاشیه سود "خکار" در سال مالی قبل حدود 15 درصد بود. به طوری که در بودجه 95 حدود 21 درصد براورد شده و در سه ماهه نیز حاشیه سود 5 درصدی محقق شده است.

کاهش حاشیه سود در سه ماهه به دلیل افزایش هزینه های سربار در راستای تجدید ارزیابی و افزایش هزینه های انرژی است که در کنار آن افزایش 32 درصدی دستمزد مستقیم که متناسب با تورم افزایش یافته موجب رشد بهای تمام شده است که نهایتا منجر به کاهش حاشیه سود شده است.

جمع تسهیلات دریافتی در سال گذشته حدود 3.4 میلیارد تومان بوده و برای سال جاری نیز حدود 4 میلیارد تومان برآورد شده است.بنابراین هزینه مالی شرکت در بودجه امسال با 132 درصد افزایش نسبت به سال قبل به مبلغ 1.5 میلیارد تومان برآورد شده است.

این شرکت، در سه ماهه سال جاری حدود 18 میلیارد تومان دریافتنی های تجاری داشته که 57 درصد از کل دارایی های جاری را تشکیل می دهد. دریافتنی های تجاری عمدتا از شرکتهای مگا موتور و ساپکو است.

بعد از دو ماه تاخیر:
لیدر پالایشگاه ها اطلاعات ۳ ماهه داد

عملکرد سه ماه اول سال جاری پالایشگاه بندرعباس بعد از دو ماه تاخیر اعلام شد تا لیدر پالایشگاه ها شفاف تر از قبل باشد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پالایشگاه بندرعباس که مجمع سالانه را با تقسیم سود 20 تومانی هرسهم برگزار کرده و آمار تولید سه ماه اول سال و فروش دو ماهه را ارایه کرده، بعد از گذشت دو ماه از مهلت ارسال اطلاعات میاندوره ایی (به دلیل عدم دریافت نرخ فروش خوراک و فروش فراورده ها )، اقدام به انتشار گزارش عملکرد سه ماهه کرد تا لیدر پالایشگاه ها شفاف تر از قبل باشد.

براساس این گزارش، "شبندر" 1.3 هزار میلیارد تومانی که سود هر سهم سال مالی جاری را 150 ریال پیش بینی کرده، در سه ماه اول سال قادر به تحقق 19 ریال معادل 13 درصد سود شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 27 درصدی فروش همراه شده است.

  • ۹۵/۰۶/۱۴
  • شهاب جه

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی